Additional information
| Weight | 500 g |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 14 × 4 cm |
| Binding | Hardcover |
| ISBN | 978-0600589310 |
| Language | English |
| Pages | 128 |
| Publication date | 15 February 1996 |
| Publisher | Octopus Publishing Group |
| Writer | Meg Jansz |
Curries are one of the world’s greatest and most popular eating experiences, though they still tend to be eaten as a takeaway or in restaurants, rather than being cooked at home. This book takes a journey through the different Asian cuisines – Indian, Pakistani, Bangladeshi, Sri Lankan, Thai and Malayan, showing how each offers its own distinctive styles, from creamy kormas to fiery vindaloos, and includes a selection of recipes from each. There is also a chapter on the different accompaniments for curry, including Indian and Pakistani breads, rice dishes, sweet chutneys and spicy sambals.
In stock
| Weight | 500 g |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 14 × 4 cm |
| Binding | Hardcover |
| ISBN | 978-0600589310 |
| Language | English |
| Pages | 128 |
| Publication date | 15 February 1996 |
| Publisher | Octopus Publishing Group |
| Writer | Meg Jansz |
Reviews
There are no reviews yet.